Коментари и мнения

"Не се страхувай да се опиташ да правиш това, в което не си професионалист. Все пак, Ноевия ковчег е построен от пълен аматьор, а "Титаник" - от топ-професионалисти, а резултатите са ясни на всички..."

ТОПРЕЦЕПТИТЕ МИ търсете с търсачката на блога, на "топ-рецепти".

Омръзна ми да пиша, че в Интернет не е прието да се контактува на "Вие", затова още в началото на блога си ви моля да контактувате с мен на "ти", за което ще ви бъда благодарен...:)) А пък, ако контактувате с имената си, а не ми пишете като "анонимен", ще бъда направо щастлив...

За контакти със Sapiens или задаване на персонални въпроси и коментари - l.dontchev@gmail.com или Skype lubomir.dontchev

4 януари 2012 г.

Целината като предястие, гарнитура или самостоятелно постно ядене

Една автентична рецепта от кухнята на испаноговорящите евреи. Тази голяма група евреи - сефаради често е живяла твърде бедно и това се е отразило като оформяне на сравнително скромна, евтина, но въпреки всичко, твърде вкусна кухня.
По магазините и пазарите има на сравнително ниски цени доста големи глави целина - вносни, от Холандия, и български. Това ме подсети да ви напиша една рецепта от автентичната еврейска кухня - предястие/ястие от целина.
Рецептата е изключително проста, но ефектът е учудващо добър - едно много фино и елегантно предястие, което би могло да се използва и като салата, и като самостоятелно постно ястие или като елегантна гарнитура към печено месо.
Идеята е следната: една голяма глава целина, около 800 г.  най-напред наксваме за половин час във вода,  след което внимателно измиваме с четка и обелваме, по възможност с минимални загуби.
Тъй като от опит зная, че прекалено големите глави често по средата са кухи, аз ви съветвам да изберете няколко добре оформени средноголеми кръгли глави, колкото е възможно по-гладки и чисти. Почистените и обелени глави нарязваме на хоризонтални пластини с дебелина около 2 см. Според някои източници може и на едри кубчета, но на пластинки е много по-представително. Все пак, за гарнитура към печено месо или за салата, може би е по-добре да бъде на кубчета. Формата изобщо не се отразява на вкуса.
На дъното на подходяща тенджера наливаме 2 с.л. олио или зехтин, подреждаме резените или кубчетата целина, а ако искаме, на дъното най-напред добавяме няколко моркова на едри парчета, примерно по 5 см дълги.
Наливаме чаша вода и варим на много слаб огън около час. Пет минути преди сваляне от огъня овкусяваме с разтворени в 100 мл. хладка вода 1/2 ч.л. лимонтузу и 1/2 ч.л. сол. Разклащаме, за да се смесят подправките със сока от варенето и оставяме да изстине напълно.
Това ядене определено е много по-вкусно, когато е напълно изстинало.
Ако по време на варенето поставите върху всички зеленчуци и накъсаните и нарязани на десетина  см. дължина  стръкове селъри от една стандартна опаковка, ще получите невероятна комбинация.
Принципно, това ядене се прави в малко количество, затова и сосът при варенето е малко, но ако сложите повече целина и моркови, сосът става доста (и страхотно вкусен), затова внимателно дозирайте подправките, за да не го пресолите или оставите безсолен. Киселина винаги може да се добави допълнително.
Също така принципно, това ядене се готви с много малко мазнина, но сосът става изключително вкусен, ако сложите малко повече мазнина. Мазнината, особено зехтинът, смесена с киселината, плюс добавен лимонов сок, прави един невероятен дресинг, с който после можем да полеем сервирания резен целина. Специално сварените стръкове селъри, аз ви препоръчвам да ги овкусите допълнително само тях, като ги полеете с разтопено (но не препържено!) хубаво краве масло.
Също така, при сервиране, всичко можем да поръсим с много ситно смлян бял пипер, смлян джинджифил и да украсим с обелени резенчета лимон или лайм (аз лаймът не го обичам, защото ми мирише на боя за обувки, т.е., на евкалиптово масло...).

4 коментара:

  1. Честита Нова Година! Пожелавам да е спорна, успешна и вдъхновена! Признавам си, че съм пълен невежа по отношение на целината :) Но съм заинтригувана от идеята на това ястие, а от скоро вкъщи сме на по-постна храна. А колкото до връзката между слънцето и вдъхновението - съм напълно съгласна!

    ОтговорИзтриване
  2. :)) Честита и на тебе, Габи! Явно и ти си слънчев човек...
    Колкото до целината, тя, освен че е на практика без калории, съдържа огромни количества калий, който е много необходим за работата на сърцето и доста функции на организма. плюс това, рядко се случва един изключително полезен и ценен като лекарство зеленчук да бъде и много вкусен...
    Бих ти препоръчал, като сложиш морковите и целината, да добавиш и две половинки (през средата) от малка зелка. Аз го направих и установих, че зелето и морковите поемат аромата на целината, а като консистенция и персонален вкус, зелето "биеше" останалите зеленчуци в пъти...

    ОтговорИзтриване
  3. Честита Нова Година! С пожелание за весело настроение, много вдъхновение и най-вече желязно здраве!
    Без съмнение твоето предложение ще е много вкусно! До сега съм правила салата от сварени в малко вода: целина, нарязана на пръчици заедно с моркови и картоф, изцедени и залети, още горещи със зехтин и лимон. Определено засища, а съчетанието целина и морков, допада много на моя вкус. Със сигурност, ако не се изхвърля водата (по твоята идея) би станала още по-вкусна.
    Сърдечни поздрави!

    ОтговорИзтриване
  4. Благодаря за пожеланията! :))
    Всъщност, рецептата изобщо не е уникална, това ястие или подобно, има десетки известни. Аз съм го публикувал като пример от еврейската кухня, но и като припомняне за ястие, което до известна степен може да компенсира или замести твърде многото месо около коледните , новогодишните и празниците през целия януари. Ако не може да измести месата, то поне може да внесе свежа нотка като гарнитура или салата. Обърни внимание на добавянето на малка зелка на две половинки хоризонтално. Зелката пое от всички аромати и стана най-вкусното от цялото ядене. Разбира се, ти можеш отново да направиш тази рецепта по твоя начен - с изваждане на зеленчуците още горещи и поливането им със зехтин и много лимонов сок, което не пречи в края на варенето въпреки всичко да поставиш солта и разреденото лимонтузу. Старите домакини и опитните готвачи знаят, че в някои ястия нищо не може да замести употребата на разредено лимонтузу, както се казва, сложи си го "едно на ум"... :)) А останалият от варенето сок е събрал в себе си най-вкусното, ценното и ароматното от всичките зеленчуци и направо си е грехота да се изхвърля. Можеш, примерно, да направиш от него фантастична крем-супа с препечено брашно, масло и настърган пармезан. Просто ти подхвърлям идеята...

    ОтговорИзтриване

Моля, коментирайте рецептите ми!
Sapiens