ПРОДУКТИ:
патладжани,
домати,
сол,
захар за доматения сос,
олио за пържене,
брашно за пърженето на патладжаните и сгъстяването на доматения сос,
чесън,
1 с.л. ситносмлени орехи,
кашкавал за поръсване
Предварително се извинявам, че не давам точен грамаж на продуктите, но при такъв тип рецепта това не е възможно принципно... Всичко зависи от тавичката, в която ще приготвяте яденето, затова давам само идеята за рецептата, а след първото готвене, вече вие ще си имате точната рецепта, стига да си направите труда да си запишете стриктно и поетапно грамажите на всички продукти.
ПАТЛАДЖАНИТЕ
Нарязвате патладжаните на среднотънки пластинки, около 5 мм.Препоръчвам ви да ползвате сорт патладжани, които са тънки и дълги. Аз съм много доволен от един вид чисто бели патладжани. Осолявате ги обилно и изчаквате да си пуснат соланиновата вода, което не е нужно при белите патладжани, те обикновено не горчат. Измивате ги след половин час и ги подсушавате с домакинска хартия.
В подходящ плосък съд си приготвяте брашното за овалване на патладжаните, съдът, в който ще пържите и мазнината. Тук отварям една скоба - при пърженето сипвайте малко мазнина, след изпържването на едната страна, досипете още малко мазнина, така че патладжаните да не плуват в мазнина докато ги пържите. Така ще спестите много мазнина и патладжаните няма да са "трагично" мазни...
Изпържвате оваляните в брашно патладжани и ги изваждате в отделно съдче. Оставяте ги върху 2-3 слоя домакинска хартия, за да дръпне излишната мазнина.
Принципно, яденето става по-леко, ако го направите с 1/3 печени зелени капии и 2/3 патладжани. Също така, давам ви идеята, че можете да го направите като вид мусака като редувате патладжаните с кръгчета леко поизпържени картофи.
ДОМАТЕНИЯТ СОС И ПОДЛУЧВАНЕТО
Настъргвате доматите, посолявате ги много умерено, добавяте предвиденото малко количество захар, изсипвате ги в съда, в който сте пържили патладжаните като използвате мазнината, в която сте пържили. Ако е необходимо, добавяте малко мазнина. Започвате да изпарявате доматения сос на средна температура, като непрекъснато бъркате. Когато излишната течност се поизпари, сгъстявате с брашно, размито в малко хладка вода.
Счуквате няколко скилидки чесън с малко сол до гладка кашичка и биете като добавяте по малко мазнина до образуването на гъста чеснова майонеза. Когато майонезата е готова, в нея добавяте 1 с.л. ситносмлени орехови ядки и отново разбивате. Изсипвате тази майонеза в леко поизстиналия доматен сос и разбърквате. Добавяте 1 с.л. нарязан пресен босилек (или 1/2 ч.л. сушен), ако обичате аромата му, както и 1/2 вр. нарязан магданоз. Разбъркваме соса с подправките.
СГЛОБЯВАНЕ НА ЯДЕНЕТО
В избраната от вас тавичка (аз предпочитам правоъгълна или квадратна, но това е въпрос изцяло на личен избор...) започваме да подреждаме плътно един до друг изпържените патладжани, като започваме от външните страни на тавичката навътре, така, че по-голямата част от дължината на патладжана да остане провесена извън тавата. Като покрием изцяло дъното на тавата, изсипваме върху патладжаните готовия доматен сос и покриваме яденето с оставените извън тавата части от патладжаните.
Поръсваме обилно с настърган кашкавал и печем 15 мин. в предварително подгрята до 200 градуса фурна, по средата на фурната.
Изваждаме яденето от фурната и го оставяме добре да изстине.
Сервираме на парчета, като мусака.
Да ви е сладко!
Разкошно, както винаги. Само че по отношение белите патладжани - попадал съм и на горчиви. Освен това по подразбиране не е лошо да се подсоляват - поне за вкус. Според мен не е задължително да е изстинала манджата, все пак има немалко мазнина (въпреки че си я редуцирал максимално). Така или иначе, звучи адски апретитни, на мен ми е сред любимите ястия. Само с орехи не съм го пробвал.
ОтговорИзтриванеБлагодаря ти, Любо, радвам се, че пак постваш рецепти!
Вальо
Здравей, Вальо! :)) Не съм върл фен на "другоцветните" патладжани. По принцип, за мен е важно патладжаните да са възможно по-пресни и млади и максимално черни и лъскави. Когато ползвам такива, никога не ги соля предварително, защото от опит съм установил, че няма нужда. Колкото до изстиването - твърдо съм "за", постните гозби винаги са по-вкусни добре изстинали или, както казва народа "на другия ден"... Любо :))
Изтриване