Коментари и мнения

"Не се страхувай да се опиташ да правиш това, в което не си професионалист. Все пак, Ноевия ковчег е построен от пълен аматьор, а "Титаник" - от топ-професионалисти, а резултатите са ясни на всички..."

ТОПРЕЦЕПТИТЕ МИ търсете с търсачката на блога, на "топ-рецепти".

Омръзна ми да пиша, че в Интернет не е прието да се контактува на "Вие", затова още в началото на блога си ви моля да контактувате с мен на "ти", за което ще ви бъда благодарен...:)) А пък, ако контактувате с имената си, а не ми пишете като "анонимен", ще бъда направо щастлив...

За контакти със Sapiens или задаване на персонални въпроси и коментари - l.dontchev@gmail.com или Skype lubomir.dontchev

12 септември 2010 г.

Вкусна супа, тип "борш". Обща технология за супи

Слагате да заври 3 л. вода с 1 ч.л. сол.
През това време нарязвате 1/4 от средноголяма зелка.
В 1 с.л. олио запържвате за 6-7 мин. настъргано на едро ренде червено цвекло и малко парче целина, както и на къси ивички 1 морков.
Обелваме и нарязваме на едри кубчета 1 голям картоф или 2-3 малки.
Нарязвате и съвсем на тънко, на жулиен, и едно пилешко филе.
През това време водата е завряла, слагате зелето, картофите и позапържените зеленчуци, заедно с мазнината, добавяте и две пилешки бульончета.
Ври 15 мин., слагате ивичките пилешко филе, ври още 5-6 мин.
Накрая, след сваляне от огъня, добавяте половин ч.л. краве масло, за вкус.
Подправяте с малко черен пипер.
Общо време за приготвяне 35 - 40 мин.

======================================================
Въпрос:  Звучи много апетитно, gotin!
Само че аз бих сложила зелето по-късно, просто обичам зеленчуците в борша (с изключение на картофите) да са хрупкави.
А можеш ли да предложиш и вегетариански вариант?
======================================================
За зелето си абсолютно права, аз също го обичам хрупкаво. Благодаря ти за корекцията.
А вегетариански вариант?
На секундата - просто не слагаш пилешкото филе и толкова.
Кажи ми продуктите, които обичаш да присъстват в подобен вид супа и ще ти направя изрична рецепта, специално пригодена за твоя вкус.

Всъщност, по-важна е технологията, продуктите могат да менят количеството и вида си.

Значи, по принцип технологията на този вид супи е приблизително следната.

Обикновено задължително присъства морков.
Морковът аз го режа на къси пръчици, така ми е по-симпатичен в супата. Та този въпросен морков съдържа много провитамин А, т.е. каротин. Въпросният витамин се екстрахира единствено в маслен разтвор, затова аз предпочитам още съвсем в началото да го сложа в общото количество за супата мазнина малко да се задуши.
А червеното цвекло е просто задължително да се задуши в масло и да поомекне, за да не си пусне целия цвят в супата, а то да остане белезникаво.
Аз съм голям привърженик на лука във всяка супа, за мене супа, без лук в нея, не е супа, т.е., твърде малко са супите, които не "носят" лук.
Затова слагам и лука заедно с морковите, не да се изпържат, а да се задушат и поомекнат заедно с мазнината, но задължително под капак.
Слагам и малко сол, защото зеленчуците по-добре се задушават, ако има малко сол при тях.
Когато се позадушат и поомекнат, наливам общото количество вода, което съм предвидил. Обикновено предвиждам и изпаряването при варенето и слагам в повече, за да не се налага да доливам след това, по време на варенето, когато са се балансирали добре вкусовете.
Почти винаги спазвам принципа да слагам зеленчуците според времето, което им е необходимо за сваряване, а всеки зеленчук си има собствено такова време.
Примерно, карфиолът и броколито изискват много малко време, а морковите и лукът (ако не са предварително задушени) - значително повече.
По тази причина винаги ги степенувам и слагам зеленчуците, които се сваряват по-бавно, съвсем в началото, а тези, които се сваряват много лесно, почти съвсем накрая.
Дотук става дума за технология за постна супа или борш.
Когато добавям месо, обикновено го задушавам заедно с лука и морковите.
Когато вече супата е почти напълно готова, тя може да се остави бистра или да се застрои, според супата.
Класическата застройка е от яйце с малко разтворено във вода лимонтузу, но за предпочитане е това да бъде само жълтък, а не цялото яйце.
Друга застройка е, към яйцето да се добави прясно мляко или кисело, аз предпочитам киселото.
Има още доста много застройки, например с добавката на брашно, нишесте, грис.
Имам любима лека застройка - т.н. от мене "предварителна"запръжка за боб.
Бобът го варя умишлено без мазнина.
Наливам в тигана малко мазнина и започвам да задушавам ситнонарязан лук.
Някъде по средата на задушаването добавям брашно или нишесте (нишестето сгъстява много по-силно, азиатските готвачи го ползват предимно него, но ние сме свикнали с брашното), позадушавам общо лука и брашното и накрая добавям ч.л. червен пипер, разбърквам добре, добавям веднага доматен сок или разредено доматено пюре.
Бъркам, защото брашното моментално започва да се сгъстява, разреждам с малко чорбичка от боба и го изсипвам в общото ядене.
Така, едновременно сгъстявам с брашното, добавям доматите, но не сурови, добавям червения пипер, също леко запържен и, разбира се, лука, но не препържен, а задушен.
Така, тази запръжка според мене е най-здравословната, която може да се измисли.
Освен за боб, тази запръжка може да се ползва във всяко ядене, което изисква сгъстяване или запръжка.
При постните супи накрая може да се добави малко парченце масло, за вкус, но през пости не бива, маслото е от животински произход. Но това е за ортодоксалните вярващи...
Както и при постните, така и при блажните супи накрая е добре, след сваляне от огъня, да се подправи супата със ситнонарязана зелена подправка - магданоз, копър, целина на листа, калоферче, джоджен, както и в последно време зелен кориандър. Освен тези подправки, винаги можеш да експериментираш с други зелени подправки, например листа от хрян.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, коментирайте рецептите ми!
Sapiens